Zdjęcie ciężaru z barków

Dowiadujemy się, że oto członek naszej rodziny, przebywający na urlopie wypoczynkowym za naszą zachodnią granicą uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Taka okoliczność może również spotkać bliskiego, który tam pracował albo też pojechał odwiedzić kogoś na niemieckiej ziemi zatrudnionego. Mamy żałobę, czeka nas pogrzeb, ale przedtem musimy znaleźć firmę, dla której sprowadzanie zwłok nie nastręcza trudności. Firmy takiej, która zdejmie z nas przynajmniej ten jeden przykry, a konieczny obowiązek, do jakiego często nie jesteśmy przygotowani mentalnie ani logistycznie.

Załatwianie takiej sprawy na własną rękę może być za trudne nawet dla najbardziej rozgarniętego członka rodziny, który pomimo najszczerszych chęci, zderzy się z machiną urzędniczą, nierzadko trudną do przebycia. Bariery językowe, prawne, szereg dokumentów do zdobycia i zatwierdzenia, może sprawić, że przewóz zwłok z Niemiec do Polski stanie się prawdziwym, dodatkowym koszmarem; do tragedii już przez nas odczuwanej, dokładając dodatkowy dyskomfort i pokład niepotrzebnego stresu.
Mając możliwość wyboru pomiędzy spokojnym kontemplowaniem pamięci po zeszłym z tego świata bliskim, pozostawanie z rodziną, w tych trudnych dla niej chwilach, a użeraniem się z najrozmaitszymi urzędami, w takich wypadkach będącymi bezduszną maszyną, lepiej jest wybrać opcję pierwszą i wynająć profesjonalistów, mających doświadczenie, w tego rodzaju przykrych operacjach. Nie ma sensu dodawanie sobie do ciężkich chwil dodatkowych i niepotrzebnych zmartwień.

Zobacz: Międzynarodowy transport zmarłych | Epitafium Przewozy