Tkaniny ognioodporne

Tkaniny od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi. Po pierwsze jako okrycie dla ciała, które przecież jest dla nas czymś bardzo intymnym, a po drugie jako ochrona, szczególnie przeciwko czynnikom atmosferycznym. Początkowo tkaniny miały chronić przede wszystkim przed mrozem i wiatrem. Z czasem zrozumiano, że doskonale chronią one także przed promieniami słońca.

A jeszcze później zaczęto odkrywać ich dalsze możliwości, w tym także ognioodporność. Tkanina ognioodporna, bo taka rzeczywiście istnieje, nie jest oczywiście tą samą, której używamy na co dzień, aby się ubierać i wyglądać elegancko. Ten rodzaj tkaniny jest specyficzny. Podobnie jak cegły ogniotrwałe, tkaniny odporne na ogień są połączeniem wyselekcjonowanych składników, które połączono w taki sposób, aby izolowały ciepło i tym samy chroniły przed spaleniem.

Tego typu tkanina ognioodporna wykorzystywana jest między innymi do produkcji odzieży roboczej. Istnieją bowiem stanowiska pracy, w których człowiek cały czas spotyka się z wysokimi temperaturami. Rozpryskujący się gorący metal, promieniowanie podczerwone, łuki elektryczne, gorący żużel to tylko kilka z czynników niebezpiecznych, z jakimi spotykają się ludzie.

To, co je łączy, to zagrożenie poparzeniem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby człowiek pracując w takich warunkach zawsze miał odzież ochronną wykonaną z najwyższej jakości tkaniny ognioodpornej. Bezpieczeństwo człowieka w pracy zawsze powinno być bezpieczeństwem. I tak jak cegły ogniotrwałe sprawiają, że praca jest bezpieczniejsza, tak samo działają wspomniane właśnie tkaniny.