Komórki macierzyste – warte polecenia

Komórki macierzyste to komórki pierwotne, niedojrzałe, które nie zostały do końca rozwinięte. Ich zaletą jest zdolność do samoodnowy, dzielenia się, różnicowania. To z nich rozwijają się wszystkie komórki naszego organizmu. Pozyskiwane mogą one być ze szpiku kostnego, krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej. Wykorzystywane są zazwyczaj podczas leczenia chorób układu krwiotwórczego, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. Poprawiają stan chorego, a bardzo często nawet całkowicie leczą z dolegliwości.

Wykorzystane także w ortopedii są skuteczne podczas regeneracji stawów, czy odbudowie mięśni. Zmniejszają ból, przywracając odpowiednie funkcje organizmowi. Wstrzykiwane są one w miejsce, gdzie następuje dolegliwość. Komórka posiada zdolności rozpoznawalne środowiska, dzięki czemu w swoim czasie dopasowuje się i mnoży, tworząc stan przed uszkodzeniem. Komórki macierzyste często wykorzystywane są również w kosmetyce. Idealnie sprawdzają się podczas opóźniania procesu starzenia się skóry.

Coraz częściej wykorzystywane są również do usuwania blizn, rozstępów, a także podczas nadmiernego wypadania włosów. Badanie nad komórkami ciągle trwają. Uzupełniane są informacje i wiadomości, gdzie komórki się sprawdzają, a gdzie mogą wywołać przeciwną sytuację. Ciągle pole skutecznego działania komórek poszerza się, co pozwala na rozwinięcie medycyny, jak i kosmetologii. Dlatego coraz częściej słyszy się o bankach krwi, gdzie można przechowywać krew pępowinową, pobraną podczas porodu. W późniejszych latach może przydać się podczas skutecznego leczenia dziecka.

Zobacz też: Komórki macierzyste