Jak samodzielnie zrobić paspartu?

Paspartu to francuski wynalazek, stąd też pochodzi jego prawdziwa nazwa, która pisana jest „passe-partout”. Paspartu wymyślili francuzi i jest to nic innego jak kartonowe obramowanie które ma wyeksponować obrazek umieszczony w ozdobnej ramce. Paspartu umieszczane jest wewnątrz ramki drewnianej i ma za zadanie chronić zawartość przed uszkodzeniem.

Jeśli malujemy obrazki lub haftujemy je na płótnie, a potem zanosimy do oprawy na bank znamy to określenie, bo w zakładzie oprawy obrazów zawsze pytają nas czy życzymy sobie zwykłą oprawę czy razem z paspartu. Rzecz jasna, że ta oprawa z paspartu jest droższa, ale też i w wielu przypadkach nieunikniona.

Jeśli jesteśmy domorosłymi artystami możemy pokusić się o samodzielne wykonanie oprawy obrazka czy zdjęcia wraz z paspartu. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Do zrobienia paspartu wystarczy nam gruby, prasowany papier, linijka, nożyk do papieru, ołówek, papier ścierny, ramka lub antyrama no i nasz obrazek do oprawy.

Na początek musimy dokładnie zmierzyć obrazek, zmierzyć ramkę i wyrysować wymiary naszego paspartu na grubym papierze. Następnie wycinamy ten nasz gruby papier z użyciem nożyka i linijki. Jeśli na obrzeżach nasze paspartu jest szorstkie, należy je wygładzić za pomocą papieru ściernego. Na koniec wystarczy już tylko dopasować do siebie obrazek wraz z wykonanym paspartu i umieścić w ramce. Warto też pamiętać o tym, że paspartu można przykleić klejem, by nam się nie przemieszczało podczas oprawy. Może nasze pierwsze paspartu nie będzie idealne, ale każde kolejne powinno być ładniejsze.

Zobacz też: Ramki drewniane | Nielsen-Polska