Dobrze mieszkać – dobieramy oświetlenie

Kiedy mamy za sobą wylewanie podłóg, kładzenie gipsów czy też inne mniej efektowne etapy budowy domu, dochodzimy do momentu tego bardziej przyjemnego. Mam tu na myśli nadawanie charakteru pomieszczeniom, w których za chwilę mamy zamieszkać. Dobieramy kolory ścian, rodzaje tkanin czy też rozmieszczenie mebli, ale wg mnie bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Tutaj zaczynają się nam przysłowiowe schody. Oprawę oświetlenia wybierzemy bez najmniejszego problemu, bo jest to tylko i wyłącznie kwestia naszego gustu. Inaczej ma się sprawa w kwestii wybrania odpowiedniej żarówki. Okazuje się, że w zależności od pomieszczenia i założonego efektu końcowego, musimy dobrać prawidłowy jej rodzaj. Możemy wybierać między innymi pośród żarówek halogenowych, LED czy też świetlówek. Oświetlenie LED w moim przypadku okazało się strzałem w dziesiątkę. Do zakupu tego rodzaju oświetlenia skusiło mnie parę istotnych aspektów, które to warto rozpatrzyć przy doborze oświetlenia. Do jej zalet należą między innymi: bardzo krótki czas osiągania pełnej jasności (ok.1 sekundy), bardzo dobre oddanie barw, bardzo niskie zużycie energii, o 90% mniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

Jeśli pójdą Państwo w moje ślady i zdecydują się również na zakup tego rodzaju oświetlenia, mogę dodatkowo polecić dokupienie urządzenia jakim jest ściemniacz LED. Daje nam ono niesamowity komfort, jakim jest dobór intensywności oświetlenia, w zależności od naszych potrzeb. Możemy go zastosować zarówno w połączeniu z tradycyjnym oświetleniem typu żyrandol jak również z taśmą LED.